RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran/ Kelas
|
Bahasa Malaysia / 2 Cemerlang
|
Tarikh / Hari
|
29 April 2012 / Ahad
|
Durasi
|
7.45 – 8.45 pagi
|
Bil.Murid
|
35 orang
|
Tema
|
Sihat dan Cerdas
|
Tajuk
|
Bersenam Menyihatkan Badan
|
Objektif
|
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.menyebut kata adjektif pancaindera .
ii.menulis kata adjektif pancaindera di dalam ayat dengan betul
|
Standard Kandungan
|
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan
betul mengikut konteks.
|
Standard Pembelajaran
|
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera
dengan betul mengikut konteks.
|
Sistem Bahasa
|
Tatabahasa - Kata adjektif
|
Ilmu
|
Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Jasmani
|
Nilai Murni
|
Kebersihan,Kesihatan, Kecergasan
|
KBT
|
KB – Membuat Kesimpulan
Kontekstual - Menghungkaitkan
|
BBM
|
Permainan “ Puzzle”, Teks petikan, lembaran kerja
|
Aktiviti pengajaran dan Pembelajaran
| ||||
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Guru
|
Murid
|
BBM
|
Set induksi
( 5 minit )
|
1.Guru mengedarkan bahan untuk permainan ‘Puzzle’.
2. Guru minta murid mencantum kad menjadi perkataan dan menyebutnya.
3. Bersoaljawab dengan murid tentang perkataan yang telah terbentuk.
|
1.Murid mencantumkan pecahan kad menjadi perkataan.
2.Murid menyebut perkataan yang terbentuk.
3. Murid menjawab soalan secara lisan.
|
Pecahan kad
| |
Langkah 1
( 5 minit )
|
Bacaan Mekanis
|
1.Guru minta ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks .
2. Minta murid membaca dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
|
1.Ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks kepada semua ahli dalam kumpulannya.
2.Murid membaca petikan dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
|
Petikan teks
|
Langkah 2
( 5 minit )
|
Menyebut kata adjektif
dalam petikan
|
1.Minta murid sebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
2.Minta murid menulis kata adjektif yang terdapat dalam petikan di papan tulis.
3.Minta murid lain membaca kuat perkataan yang ditulis di papan tulis.
|
1.Murid menyebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
2.Beberapa orang murid menulis kata adjektif di papan tulis.
3.Murid lain membaca perkataan yang ditulis di papan tulis.
| |
Langkah 3
( 10 minit )
|
Menyiapkan lembaran kerja
|
1.Guru mengedarkan lembaran kerja .
2.Guru menerangkan cara meyiapakan lembaran kerja.
|
1.Murid mendapatkan lembaran kerja.
2. Mengisi tempat kosong dengan kata adjektif yang betul.
|
Lembaran kerja
|
Penutup
( 5 minit )
|
Menyebut kembali kata adjektif yang telah dipelajari
|
1.Guru bersoal jawab tentang kata adjektif dan minta murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.
|
1.Murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan