SELAMAT DATANG KE LAMAN WEB BAHASA MELAYU YANG TELAH DIMUATKAN BERBAGAI AKTIVITI PENULISAN , KAEDAH BACAAN DAN RANCANGAN PELAJARAN HARIAN UNTUK KITA KONGSI.

Kejayaanku

Ahad, 2 September 2012

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 4


Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh                     :           20 Februari 2012
Masa                      :           8.45 - 9.45 (1 jam )
Kelas                      :           4 Aman
Bilangan Murid        :              25 orang ( 10 lelaki dan15 perempuan )
Umur Murid            :           10 tahun
Mata Pelajaran        :           Bahasa Melayu
Tema                       :           Keluargaku sayang                             
Tajuk                       :           Hargai pengorbanan ibu bapa                        

Hasil Pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat :
Fokus Utama:
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1(i)Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Aras (iii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks.
Fokus Utama:

5.2       Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 2(i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Aras 3 ( ii ) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.


Fokus Sampingan

10.2     Mengedit dan memurnikan hasil penulisan.

Aras 1 ( i ) Mengenal pasti dan membetulkan kesilapan ejaan perkataan dan tanda baca dalam ayat.
Sistem Bahasa :
Sebutan dan intonasi.
Morfologi
Ilham
Tabah
Menghargai
Kempen
Mengistiharkan
bersempena.
Sintaksis Ayat penyata.

Pengisian Kurikulum :
Ilmu                 -           Pendidikan Islams
Nilai Murni      -           Hormat menghormati, kerjasama, berani, tolak ansur
Kemahiran Bernilai Tambah - Mencirikan, menyenaraikan, BCB
Kemahiran generik : KBKK Kecerdasan Pelbagai - Verbal-linguistik, kinestetik.

Bahan Bantu Belajar :
Komputer riba, LCD, bahan maujud, lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada :
Murid  biasa menyambut Hari Ayah.















Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran  dan Pembelajaran
Catatan

Set Induksi
( 5 minit )
8.45 - 8.50

Tayangan slaid .
Lagu Alllahyarham Sudirman( Lampiran1)
Ayah dan ibu
Kemahiran mendengar dan bertutur
Soalan guru
1.Seronok tak lagu tadi?



2.Apakah yang kamu rasa apabila menyanyikan lagu tadi?








1.  Murid mendengar dan menyanyikan lagu bersama guru..

2.  Murid bersoaljawab dengan guru.

3.Guru mengaitkan dengan tajuk,yang akan dipelajari hari ini.


1. BBMB:
    Komputer riba dan LCD.
    (Perisian ’Power Point’)

2. KBKK
Pendekatan Ekletik
Kaedah:audio-Lingual
Teknik:Sumbangsaran








Langkah 1
(15minit )
8.50 - 9.05




























Langkah 2
9.05-9.20
(15 minit)




Tayangan Teks
(Lampiran 2)
Kemahiran Membaca
Soalan guru.
Sekarang kita akan sama-sama membaca petikan teks.
Kemahiran Bertutur
1)     Apakah yang kamu faham tentang teks tadi?
Sekarang cikgu hendak kamu jawab soalan pemahaman.













Tayangan lirik lagu
Kemahiran mendengar
(Lampiran 3)
Kemahiran membaca
Sistem Bahasa.
Sebutan dan intonasi
Kemahiran Bertutur



1. Murid melihat     tayangan teks dan     mendengar bacaan dari     guru.

2. Murid membaca     secara berkumpulan,     berpasangan dan     secara individu.

3. Bersoaljawab untuk     mencari isi-isi penting.














1.Murid membaca lirik lagu yang telah didengar sebentar tadi.
2.Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.
3.Muird membina dialog untuk menunjukkan kasih sayang ayah kepada anaknya.
4)Murid diminta menulis dialog di atas  kad manila.










BBMB:
Komputer riba
LCD
Pendekatan Ekletik.
:
Teknik:Perbincangan
KBKK: Mencirikan
Objektif 1:Fokus Utama

Membanding beza.


Nilai Hormat









BBMB:Lirik lagu
Perisian Powerpoint,LCD,Komputer Riba.kad manila,pen penanda
Pendekatan: Komunikatif
Kaedah: Ekletik
Teknik:Perbincangan kumpulan
Nilai :Tolak ansur
KBT : BCB,KBKK

Objektif 2.(Fokus Utama)


Langkah 3
(10minit )
9.20 - 9.30

Perbentangan hasilan
Arahan guru
1)     Cikgu hendak        wakil kumpulan datang ke hadapan untuk melakonkan dialog kasih ayah .
Kemahiran Bertutur

.
1.   Wakil setiap kumpulan tampil ke hadapan untuk membentangkan hasilan.

2.   Setiap ahli kumpulan melakonkan watak ayah dan anak.
3.   Murid diminta memberi komen tentang lakonan ahli kumpulan lain.





Pendekatan:Komunikatif
Nilai : Kerjasama
Teknik : Lakonan /Drama.
Objektif 2 (Fokus Utama)
5.2 Aras 1( ii)
Teknik: Sumbangsaran. TKP:
Verbal-linguistik
Intrapersonal
Interpersonal
Peraturan Sosio Budaya:
Bersopan santun ketika bercakap dengan ayah.
Ilmu:Pendidikan Islam


Bahagian / Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran  dan Pembelajaran
Catatan

Langkah 4
(10 minit)
9.30-9.40

Kamus Lembaran kerja :
Sistem Bahasa:Tatabahasa
Sistem ejaan
Arahan guru
Cari jawapan yang betul.Kamu boleh menggunakan kamus untuk mencari ejaan yang betul.
.
Pengayaan:Kad hari bapa
Pemulihan:Mewarna kad Hari bapa


2Aktiviti pengayaaan
3Aktiviti pemulihan
(Lampiran 4)

1.   Guru mengedarkan      lembaran kerja dan     kamus untuk membantu     murid mencari ejaan     yang betul. Murid diberi     lembaran kerja     bersesuaian dengan     kebolehan murid.Murid diminta membetulkan ejaan. Dalam borang yang disediakan.
2.   .Guru membetulkan     jawapan murid secara     lisan

3.   Murid membuat sekeping kad hari bapa kepada ayah mereka.


Objektif 3
Fokus Sampingan
BBMB :
Kamus
Lembaran kerja,Bunga Hiasan,gam,gunting,kertas warna,
10.2 .
Aras 1
 .
BBMB : Kamus,”Two Sheet Paper”
Nilai kebersihan.
BCB
Ilmu:Pendidikan Seni.
Objektif 3:
 10.2
Aras 1(i)


Penutup
5 minit
9.40-9.45
Rumusan
Lampiran
1.Guru meminta murid    menerangkan secara    lisan isi- isi pelajaran.

2.Guru memberi pujian    untuk memotivasikan    murid.
Penutup(kognitif)

Tiada ulasan:

Catat Ulasan